بلاگ

لایوپیر (Livepeer) چیست؟ نحوه خرید و کیف پول‌ها

لایو پیپر|live paper|نحوه خرید LPT

Which Top Machine Learning GitHub Repositories To Seek In 2019?

شرکت گری‌اسکیل که پیش‌تر صندوق بیت کوین راه‌اندازی کرده بود، در مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد که در حال ایجاد صندوق جدیدی با ارزهای دیجیتال دیگر است.

بیشتر ارزهای دیجیتالی که برای این صندوق تازه‌تأسیس انتخاب شده بودند، از ارزهای معروفی مانند چین لینک و فایل کوین بودند و انتخاب آنها چندان تعجبی نداشت.

اما یک مورد جدید بود که گویا حتی علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال را نیز غافل‌گیر کرد: لایو پیر (Livepeer).

لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که هدف آن ارائه خدمات پخش آنلاین ویدئو با کیفیت بالاتر و هزینه پایین‌تر است.

برای این کار، وظایف کدگذاری که نیازمند منابع زیاد است، میان کاربرانی که قدرت پردازش رایانه خود را به شبکه وام می‌دهند، توزیع می‌شود.

مشارکت‌کنندگان در این شبکه، مثل سامان‌دهندگان (Orchestrators) که ویدئوها را کدگذاری می‌کنند و سپرده‌گذاران (Delegators) که برای تضمین نقدینگی توکن‌های LPT خود را سهام‌گذاری می‌کنند، مانند روش مرسوم اکثر سرویس‌های غیرمتمرکز، مشوق‌هایی دریافت می‌کنند.

واضح است که گری‌اسکیل ظرفیتی را در این ایده دیده است، اما واقعاً موضوع چیست؟

در این مقاله نگاهی به نحوه کار لایوپیر، چگونگی مشارکت کاربران و نحوه خرید توکن LPT می‌اندازیم.

لایوپیر چیست؟

لایوپیر (Livepeer) چیست؟ نحوه خرید و کیف پول‌ها

لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که برای به حداقل‌رساندن هزینه‌های زیرساختی برای برنامه‌های ویدئویی پخش آنلاین (استریم) طراحی شده است.

لایوپیر را نمی‌توان دقیقاً یک پلتفرم ویدئویی دانست که مواجهه مستقیم با مصرف‌کننده دارد؛ حتی جایگزین غیرمتمرکز توئیچ (Twitch) یا یوتیوب (YouTube) هم نیست. بلکه یک راهکار پشت‌صحنه برای سازندگان نرم‌افزار است که وظیفه کدگذاری ویدئو یا تبدیل آن را از یک فرمت به فرمت دیگر قبل از پخش، میان رایانه‌های مشارکت‌کننده در شبکه توزیع می‌کند.

این شرکت مدعی است که می‌تواند هزینه‌های منابع را در مقایسه با روش‌های متمرکز و سنتی تغییر کدگذاری ویدئو تا ۵۰ برابر کاهش دهد.

لایوپیر چگونه کار می‌کند؟

لایوپیر برای انجام درخواست‌های کدگذاری از سوی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به «سامان‌دهندگان» خود متکی است؛

یعنی کسانی که رایانه‌های خود را به این شبکه افزوده‌اند.

این افراد منابع محاسباتی خود، یعنی قدرت پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی، را به‌همراه پهنای باندشان در ازای کارمزد پرداخت‌شده به‌شکل ارز دیجیتال در اختیار شبکه قرار می‌دهند.

لایوپیر هم‌راستا با اصطلاحی که برای ایجاد بلاک در بسیاری از پلتفرم‌های بلاک چین (مانند بیت کوین) مورداستفاده قرار می‌گیرد،

این کاربران را «ماینر ویدئو» می‌نامد.

توسعه‌دهندگانی که برای تأمین قدرت برنامه‌های ویدئویی خود از شبکه لایوپیر استفاده می‌کنند، باید کارمزد خدمات کدگذاری و توزیع را با توکن لایوپیر (با نماد LPT) بپردازند.

علاوه بر این، دارندگان توکن لایوپیر می‌توانند توکن‌های خود را برای سامان‌دهندگان سهام‌گذاری کنند تا «سپرده‌گذار» شوند.

آنها می‌توانند از این طریق کارمزد و پاداش کمتری برای مشارکت در شبکه کسب کنند، بدون اینکه مستقیماً در فرایند کدگذاری درگیر شوند.

لایوپیر چه ویژگی خاصی دارد؟

پخش آنلاین ویدئو برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار پرهزینه است.

این هزینه نوعی هزینه پنهان است که مصرف‌کنندگان مستقیماً متوجه آن نمی‌شوند، اما ممکن است در قالب کارمزد خدمات، افزایش تبلیغات یا فروش داده‌هایشان به آن‌ها تحمیل شود.

لایوپیر می‌تواند با به‌حداقل‌رساندن این هزینه‌ها از طریق توزیع نیاز محاسباتی، انواع جدیدی از نرم‌افزارهای ویدئویی و مدل‌های تجاری را فراهم کند.

در طرف دیگر این معادله، افراد می‌توانند قدرت محاسباتی خود را به اشتراک گذاشته و کارمزد و پاداش کسب کنند.

با لایوپیر چه‌ کاری می‌توان انجام داد؟

لایوپیر سرویسی نیست که مستقیماً در ارتباط با مصرف‌کنندگان باشد.

از همین رو، کاربرانی که ویدئوهای کدگذاری‌شده توسط شبکه لایو پیر را [در پلتفرم‌های ویدئویی] تماشا می‌کنند، شاید اصلاً متوجه نقش لایوپیر در آن نشوند.

همان‌طور که گفته شد، این پلتفرم هزینه‌های محاسبات برای پیاده‌سازی عملکرد بهینه ویدئو در سرویس‌ها را کاهش می‌دهد .

از این طریق، برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یک جایگزین بالقوه ارزان‌تر برای سرویس‌های متمرکز فراهم می‌کند. مشارکت‌کنندگان شبکه نیز می‌توانند در ازای اتصال رایانه‌هایشان به شبکه و یا سپرده‌گذاری توکن‌هایشان برای تضمین نقدینگی مشوق دریافت کنند.

این پلتفرم اواخر ماه مارس سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که در حال راه‌اندازی یک طرح آزمایشی استخراج مشترک با فایل کوین (Filecoin) است.

براساس این طرح، ماینرهای فایل کوین این امکان را خواهند داشت که استخراج ویدئوی لایوپیر را هم انجام دهند.

 

لایوپیر (Livepeer) چیست؟ نحوه خرید و کیف پول‌ها

توکن LPT را در حال حاضر با ریال نمی‌توانید بخرید، چراکه این توکن هنوز چندان مطرح نیست و در سایت‌های صرافی ایرانی فهرست نشده است.

اگر از بایننس برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می‌کنید، خبر بد این است که در زمان نگارش این مقاله  هنوز صرافی بایننس این توکن را به فهرست خود اضافه نکرده است.

چند کاربر ایرانی در بخش نظرات وب‌سایت ارزدیجیتال گفته‌اند که با رعایت موارد ضدتحریمی (مانند تغییر آی‌پی) و همان مواردی که برای بایننس رعایت می‌کنند، موفق شده‌اند از صرافی هات بیت (Hotbit.io) این ارز را خریداری کنند.

یونی سواپ (Uniswap) و بالانسر (Balancer) نمونه‌های دیگری از صرافی‌هایی هستند که از LTP پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های لایوپیر

کیف پول تراست والت (Trust Wallet)، یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره لایوپیر است.

خیلی راحت می‌توانید از داخل این نرم‌افزار که هم برای اندروید و هم برای iOS به‌رایگان قابل‌نصب است، توکن LTP را اضافه کنید.

فراموش نکنید لایوپیر یک توکن مبتنی بر اتریوم است، بنابراین اگر این توکن را روی کیف پول شخصی ذخیره کنید، برای انتقال آن به مقداری اتر هم نیاز خواهید داشت تا بتوانید کارمزد شبکه را پرداخت کنید.

دوباره تأکید می‌کنیم که حتماً از کیف پول خود بک‌آپ بگیرید تا در صورت هرگونه مشکل برای نرم‌افزار یا دستگاه، بتوانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

صندوق لایوپیر گری‌اسکیل

صندوق‌های مبتنی بر ارز دیجیتال گری‌اسکیل، ابزارهای سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس هستند .

به‌منظور درگیر کردن سرمایه‌گذاران سنتی با ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند.

قیمت هر صندوق تقریباً از ارزش ارز دیجیتال مرتبط با آن پیروی می‌کند و گری‌اسکیل مقدار قابل‌توجهی از هر سکه یا توکن را در این صندوق نگهداری می‌کند.

سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری در یک صندوق، به‌طور واقعی مالک هیچ ارز دیجیتالی نمی‌شوند، اما به‌صورت بالقوه می‌توانند از مزایای رشد ارزش آن بهره‌مند شوند.

شرکت گری‌اسکیل با ایجاد صندوق لایوپیر در حقیقت روی آینده LPT شرط‌بندی می‌کند؛

به این صورت که انتظار دارد ارزش آن با گذشت زمان افزایش یابد و سرمایه‌گذاران مایل به سرمایه‌گذاری در آن شوند.

این شرکت از مارس ۲۰۲۱ تا کنون معادل ۸.۵ میلیون دلار LPT در اختیار دارد، اما موفقیت و رشد صندوق بیت کوین آن می‌تواند نشانه این باشد که این شرکت می‌تواند دیر یا زود مبالغ چشمگیر بیشتری را جمع‌آوری کند.

آینده لایوپیر

موفقیت لایو پیر احتمالاً به توانایی آن در گسترش مقیاس‌پذیری برای پاسخگویی به تقاضاها بستگی دارد.

اگر شبکه توزیع‌شده آن بتواند کیفیت خدماتی مشابه با گزینه‌های متمرکز را با هزینه کمتری ارائه دهد،

می‌تواند با رشد نرم‌افزارها و پلتفرم‌های وب ۳ به گزینه قابل‌اتکاتری تبدیل شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید