بلاگ

سلطه بیت کوین در بازار زیر ۵۰ درصد؛ معنای این اتفاق برای بازار چیست؟

سلطه بیت کوین | بیت کوین | ارزدیجیتال | کریپتوکارنسی

A Peek into the Future - Cryptocurrencies that can Beat Bitcoin - TechStory

قیمت بیت کوین مدتی است که در تایم فریم‌های کوتاه‌تر در یک محدوده ثابت نوسان می‌کند. همزمان با این اتفاق، سلطه این ارز دیجیتال بر بازار هم به حدود ۴۸ درصد رسیده است.

برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند این موضوع ممکن است باعث تکرار چرخه سال ۲۰۱۷ و اوج‌گیری بازار شود.

نوسانات قیمت بیت کوین

به گزارش نیوزبی‌تی‌سی، یکی از تحلیل‌گران بازار با نام بیزانتین ژنرال (Byzantine General) با اشاره به حمایت ناحیه ۴۷,۰۰۰ دلاری، اعلام کرد.

 

که نهنگ‌های بیت کوین ۴ خوشه حمایتی اصلی با سفارش‌های خرید بالا در نواحی ۴۸,۵۰۷ دلار، ۴۷,۶۴۶ دلار، ۴۶,۵۳۲ دلار و ۴۵,۵۰۷ دلار ایجاد کرده‌اند.

 

حجم ورود سرمایه به کیف پول نهنگ‌ها

 

در سوی دیگر، در ناحیه ۵۵,۰۰۰ دلاری یک مقاومت اصلی وجود دارد. داده‌های ویل مپ (Whalemap) نشان می‌دهد که یک ناحیه با حجم بالای ورود سرمایه وجود دارد.

در محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (EMA200) هم شاهد یک حمایت مهم هستیم.

بیزانتین ژنرال می‌گوید این معیار در حال حاضر در قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار قرار دارد و ممکن است بیت کوین به این ناحیه بازگردد. او در ادامه نوشت:

 

۴۷,۰۰۰ دلار ناحیه حمایتی بود، نشانه‌های مختلف، از جمله حباب‌های نهنگ‌ها، این موضوع را تأیید کردند؛ به همین دلیل چند ساعت قبل گفتم که ممکن است شاهد جهشی احیایی باشیم. در بلندمدت اما، فکر می‌کنم احتمال سقوط به ۴۰,۰۰۰ دلار وجود دارد.

 

عملکرد قیمت بیت کوین، روز سلطه این ارز دیجیتال بر بازار هم تأثیرگذار بوده است.

ملتم دمیروس (Meltem Demiros)، مدیر ارشد بخش استراتژی کوین شیرز (CoinShares) می‌گوید:

این شاخص برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ به زیر ۵۰ درصد رسیده است؛ اوایل سال ۲۰۱۸، سلطه بیت کوین تا ۳۷ درصد کاهش یافته بود. در حال حاضر هم سلطه بیت کوین ۴۸ درصد است.

سه سال پیش و همزمان با کاهش سلطه بیت کوین بر بازار، آلت کوین‌ها با جهش‌هایی قابل‌توجه همراه شدند؛

از همین رو می‌توان با تحلیلی نه چندان عمیق، گفت که احتمال تکرار تاریخ وجود دارد.

با این حال دمیروس معتقد است که سود بالای ارزهای مثل سولانا و ترا، به‌واسطه ورود سرمایه به بازارشان نبوده است و به‌دلیل تغییر گسترده در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال بوده است.

سلطه بازار بیت کوین

با تفاسیری که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم، ضروری است که سرمایه‌گذاران حواس‌شان به حجم معاملات و عمق بازار آلت کوین‌ها باشد.

دمیروس می‌گوید قیمت ارزهای دیجیتالی با نقدینگی و حجم معاملات کم و دلایلی برای نوسانات قیمت، ممکن است دستخوش تغییرات زیادی شود. او در این باره افزود:

 

داستان سلطه بیت کوین و افزایش قیمت آلت کوین‌ها، موضوعی است که باید آن را زیر نظر گرفت. تاریخ تکرار نمی‌شود، ولی اتفاقات مشابه در طول تاریخ رخ می‌دهد. کنجکاوم که ببینم این چرخه چگونه ختم می‌شود و تفاوتش با گذشته چه خواهد بود. وقتی قصد تصمیم دارید، به چیزی بیشتر از یک قیمت ساده نگاه کنید.

 

داده‌های گلاسنود از شاخص EADF نشان می‌دهد که در افزایش فشار فروش در هفته گذشته به‌دلیل فعالیت بالای سرمایه‌گذاران تازه بوده است.

این شاخص برای تعیین زمان کف‌های بازار و روندهای صعودی و نزولی به کار می‌رود.

سلطه بیت کوین در بازار زیر ۵۰ درصد؛ معنای این اتفاق برای بازار چیست؟

ویلیام کلمنته (William Clemente)، معامله‌گر بازار، با انتشار نمودار بالا، نوشت که دوره نهفتگی بیت کوین در حال افول است.

به‌گفته وی، همین مسئله باعث می‌شود که ارزهای تازه به حساب سرمایه‌گذاران بلندمدت وارد شود.

تغییرات شاخص موقعیت خالص سرمایه‌گذاران بلندمدت هم در روزهای گذشته بیشتر شده است. کلمنته در این باره می‌گوید:

مکانیزم نوسانات بیت کوین فقط برای این است که ارزها را از دست سرمایه‌گذاران ترسوتر به دست سرمایه‌گذاران قوی‌تر منتقل کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید